Co łączy biznes, zdrowie, prawa człowieka i rozwój? To cele zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs). Wobec zmian technologicznych, klimatycznych i osiągnięcia wysokiego poziomu życia w krajach rozwiniętych, przywódcy państw członkowskich ONZ w 2015 roku w Nowym Jorku, podjęli się określenia kierunków działań na rzecz lepszej przyszłości.
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Globalne zmiany nowoczesnego świata wymagają wspólnych działań wielu krajów. Zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” jest tutaj kluczowa. Nadmierne bogacenie się jednego kraju, warstwy społecznej czy konkretnej gałęzi gospodarki prowadzi do zbyt dużych dysproporcji i zaburzenia równowagi rynkowej, ekonomicznej, ale także socjalnej.
Globalne cele
1. Brak biedy
2. Zero głodu
3. Dobre zdrowie i samopoczucie
4. Dobra edukacja
5. Równość płci
6. Czysta woda i dostęp do sanitariatów
7. Dostępna i czysta energia
8. Dobra praca i wzrost ekonomiczny
9. Przemysł, innowacje i infrastruktura
10. Redukcja nierówności
11. Zrównoważony rozwój miasta i społeczności
12. Rozsądna konsumpcja i produkcja
13. Działania na rzecz klimatu
14. Życie pod wodą
15. Życie na ziemi
16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje
17. Partnerstwo w osiąganiu celów
Podejście holistyczne
Nietrudno zauważyć, że uwzględnione cele globalnego rozwoju odzwierciedlają podejście holistyczne. Równomierny rozwój przemysłu, działania na rzecz ekologii, a także równość płci czy dostęp do edukacji mają kluczowe znaczenie dla ludzi i krajów, w których mieszkają.
Aktualizacja celów
Kraje członkowskie ONZ i Unii Europejskiej działają na rzecz zrównoważonego rozwoju. Globalne cele są wciąż aktualizowane i wpisywane w programy związane z dotacjami, działania prospołeczne, ale także w rozwój nowych technologii. Przykładem takiej realizacji są np. Smart City. Zintegrowane systemy automatyki i informatyki zarządzają np. światłami miejskimi, systemami antypowodziowymi, gospodarką komunalną, a także digitalizacją procesów administracyjnych – e-urzędy.
Do czego powinien dążyć świat?
Równość ludzi, dostęp do wody, pracy i godnego życia są w teorii prawami człowieka. Jednak jest to tylko teoria, bo życie nie jest sprawiedliwe. Do czego więc powinien dążyć świat? Wyrównywanie szans w zakresie zdrowia, przedsiębiorczości czy nawet partnerstwa nie powinny być socjalistyczną utopią, raczej działaniem prewencyjnym w kwestii degeneracji społeczeństw słabiej rozwijającym się.
Cele zrównoważonego rozwoju – i co dalej?
Idea taka jak cele zrównoważonego rozwoju jest bardzo potrzebna, nie tylko dlatego, że zakłada jedność ludzi na całym świecie. Jednak postęp techniczny w ciągu ostatnich kilku lat pokazuje zupełnie nowe płaszczyzny, na których powinniśmy się skupić. Kolonizacja Marsa, na razie przez roboty, powinna dać do myślenia przywódcom państw. I nawet nie chodzi tu o misje załogowe, ale kwestie prawne związane z istnieniem przestrzeni „nie należących do nikogo”. A przecież nie musimy lecieć w kosmos żeby to zrozumieć – przykładem może być walka o Arktykę i złoża minerałów, rud i metali.
Czy ludzkość wobec kryzysów będzie w stanie się zjednoczyć?