Dlaczego ludzie boją się robotów…

Spiskowe teorie zawładnięcia światem przez bogate elity mocno oddziałują na ludzi. Szczepionki, 5G, GMO, chemtrails, wycieki danych wrażliwych i inne zagadkowe terminy, tajemnicze skróty, stają się pożywką wyobraźni. Co ciekawe większość ludzi chętnie udostępnia swoje dane w internecie, swoje zdjęcia i zdjęcia swoich dzieci. Większość ludzi korzysta z najnowszych technologii – Google, inteligentne lodówki, roboty sprzątające, GPS w samochodach, e-recepty a to tylko wierzchołek góry lodowej. Digitalizacja dotyka prawie każdego aspektu naszego życia nawet jeśli tego nie zauważamy.

Czy automatyzacja jest straszna?

Wizja robotów zabierających pracę jest bardzo realna. Przecież skoro istnieją roboty to nie będą potrzebni ludzie do pracy. Jednak czy na pewno? Przecież robot to tylko narzędzie – nie myśli, nie czuje, tylko wykonuje zaprogramowany algorytm. Zawsze boimy się czego nie znamy, jednak postępu nie da się zatrzymać. Kiedyś ludzie protestowali przeciwko silnikom parowym lub samochodom, a mimo wszystko ich upowszechnienie przyniosło ludziom postęp.

Roboty jak zabawki

Co ciekawe, istnieje wiele rodzajów robotów przyjaznych, wywołujących pozytywne skojarzenia. Robociki z kreskówek, roboty, które nie wyglądają jak roboty czyli tzw. wirtualni asystenci (Siri, Alexa), roboty wysyłające maile… Czyli nie boimy się przyjaznych robotów. Nie boimy się robotów sprzątających, gotujących, zamawiających jedzenie. Dlaczego więc ludzie boją się, że roboty zabiorą nam pracę?

Czy roboty zabiorą nam pracę?

Wielu ludzi pracujących w firmach produkcyjnych lub w sprzedaży często zadaje sobie pytanie czy roboty zabiorą nam pracę? A czego konkretnie się boimy?

1. Strach przed utratą pracy – skoro robot będzie robił to co ja, to do czego będę potrzebny.
2. Wymagania co do pracy automatów są większe – jak mamy rywalizować z pracą robotów?
3. Zbyt trudna obsługa robotów.
4. Wyjście ze strefy komfortu – trzeba się uczyć nowych rzeczy i poszerzać kompetencje.
5. Zarządzanie odgórne, bez pochylenia się nad problemami ludzi, bez wdrażania pracowników do automatyzacji.
6. Zamach na wolność. Protest przeciwko zmianom – świadomy sabotaż pracy robotów.
7. Nieufność wobec kierownictwa, brak stabilności
8. Zanikanie niektórych zawodów.
9. Przemysł 4.0 jako wiodący trend w gospodarce

Co możemy zrobić aby ludzie nie bali się zmian?

Dzisiejszy chaos odnoszący się np. do szczepionek jest spowodowany dezinformacją. Automatyzacja jest potrzebna, ale powinny powstać programy informacyjnej, szkoleniowe i treningowe, aby ludzie mogli zrozumieć jak digitalizacja zmienia nasz świat. Co jeszcze możemy zrobić aby ludzie nie bali się zmian?

• rozmowy ze specjalistami z nowymi technologiami
• spotkania zespołowe
• uproszczenie obsługi nowych maszyn i robotów
• poka-yoke, kanban – proste rozwiązania minimalizujące ludzkie błędy
• Informowanie pracowników – spotkania
• edukacja i zmiana rodzajów kompetencji u młodych ludzi i pracowników.

Roboty są potrzebne

Nie ulega wątpliwości, że roboty są potrzebne – zastępują ludzi w trudnych, żmudnych i nudnych działaniach. Jednak ważne jest aby ludzie rozumieli czym jest rozwój nowych technologii. Aby pracownicy wiedzieli jakie są plany i polityka związana z transformacją firmy.

Previous Post
Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *