Początki w biznesie zawsze są trudne – jednakże nowa firma, która nie przebiła się jeszcze na rynku, może szybko zyskać grono sprawdzonych kontrahentów. Jak to zrobić? Korzystaj z doświadczeń oraz wiedzy innych i postaw na franczyzę!
Co to jest franczyza
Franczyza to system oparty na współpracy pomiędzy odrębnymi organizacyjnie i finansowo niezależnymi od siebie firmami, tj. franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Można powiedzieć, że franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej marki. Ta forma zakłada przepływ dóbr pomiędzy stronami umowy w zakresie: know-how, towarów, usług i technologii.
Głównym założeniem franczyzy jest nałożenie prawa i obowiązków na franczyzobiorcę przez franczyzodawcę.
W ramach umowy franczyzy ten pierwszy uzyskuje prawo do korzystania z nazwy franczyzodawcy, znaku towarowego oraz metod prowadzenia biznesu. Otrzymuje także właściwą wiedzę techniczną, wykaz metod postępowania oraz prawa do innych wartości intelektualnych lub/i przemysłowych. Franczyzobiorca może także liczyć na pomoc techniczną oraz stałą pomoc handlową franczyzodawcy. W zamian ponosi względem franczyzodawcy stosowne opłaty:
• podstawowe, które związane są z przystąpieniem do realizacji wspólnego biznesu,
• bieżące związane z działalnością bieżącą firmy,
• dodatkowe.
Zalety franczyzy
Dzięki franczyzie nie trzeba mieć własnego pomysłu na biznes – z powodzeniem można w ramach własnej działalności realizować założenia marki, która sprawdziła się na rynku. Zmniejsza to zasadniczo ryzyko związane z wprowadzeniem nowej marki/firmy na rynek i zarazem daje znacznie większą wiarygodność nowemu podmiotowi.
Franczyzobiorca korzysta z reklamy realizowanej przez franczyzodawcę, dlatego może w znaczący sposób ograniczyć wydatki na marketing. To także duże wsparcie w zakresie know-how, w ramach którego realizowane są szkolenia i kursy oraz pomoc w doborze asortymentu, lokalizacji czy księgowości lub wyboru pracowników. Franczyza daje także możliwość korzystania z dogodnej oferty przedstawionej przez dostawców, którzy chętniej i taniej obsługują jednego, większego gracza proponując mu konkurencyjne ceny za towary i usługi.
Wady franczyzy
Bez wątpienia wadą tego rozwiązania są koszty ponoszone na rzecz franczyzodawcy. Opłata wstępna, opłaty dodatkowe (które zazwyczaj ustalane są na podstawie procentu od obrotów) to podstawowe płatności, jakie trzeba będzie ponosić.
Mankamentem tej formy działalności gospodarczej jest też jednostronny obowiązek franczyzodawcy odnośnie utrzymania marki na rynku. Ogranicza ona również franczyzobiorcę w zakresie swobody podejmowania samodzielnych decyzji – zarówno w sprawach związanych z reklamą, jak i bieżącego funkcjonowania placówki. Co więcej, za błędy poczynione przez franczyzodawcę zawsze w pierwszej kolejności odpowie franczyzobiorca.
Gdzie szukać marek specjalizujących się we franczyzie?
Dobrym sposobem jest korzystanie z portali biznesowych, gdzie można znaleźć wiele interesujących marek oferujących franczyzę. Jeśli rozważasz ekspansję biznesu w formie franczyzy warto również poświęcić czas na stworzenie profilu własnej firmy na portalu biznesowym. W naszym Portalu e-B2B.org znajdą Państwo w dziale FRANCZYZA wiele interesujących propozycji biznesowych.
Jeśli są Państwo zainteresowani publikacją własnego ogłoszenia prosimy o bezpłatną rejestrację, dzięki której zamieszczą Państwo na naszym portalu stosowne ogłoszenie. Co więcej, jako zarejestrowany użytkownik będą Państwo uzyskiwać najnowsze dane i ogłoszenia z naszego portalu. Zapraszamy!