Handel zagraniczny towarami rolno-spożywczymi od kilku lat rozkwita. W roku 2015 nadwyżka wartości eksportu w stosunku do importu żywności była rekordowo wysoka i wyniosła prawie 8 mld euro.
Jak widać coraz więcej rodzimych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności nastawiona jest na rynki zagraniczne. Wobec tak dużego zainteresowania sprzedażą produktów spożywczych poza granice naszego kraju, kluczowe staje się przestrzeganie wszystkich wymagań międzynarodowych w kwestii ich produkcji. Warto śledzić wszystkie regulacje na bieżąco, ponieważ w ostatnim czasie dość często się zmieniają i ulegają zaostrzeniu. Niedawno zostało zaktualizowane rozporządzenie dotyczące znakowania żywności dostępne na terenie całej Unii Europejskiej. W tym artykule opisane zostaną główne wymagania tej regulacji, a więcej szczegółów można poznać na szkoleniu: http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematyszkolen/zywnosc/znakowanie-produktow-spozywczych/
Informacje obowiązkowe na etykiecie
Na produktach spożywczych musi znaleźć się nazwa, skład (z wyraźnie zaznaczonymi substancjami, które mogą wywołać reakcje nietolerancji lub alergie), sposób przechowywania oraz termin przydatności do spożycia. Konieczne jest też zamieszczenie informacji o miejscu lub kraju pochodzenia żywności. Od 13 grudnia 2016 r. obowiązkowe będzie również podawanie informacji o wartościach odżywczych. Na każdym opakowaniu jednostkowym będą musiały znaleźć się dane dotyczące wartości energetycznej oraz ilości podstawowych składników odżywczych tj: tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów oraz białka, a także ilość zawartej soli. Dodatkowo można będzie też podać informacje o zawartości skrobi, błonnika witamin, czy składników mineralnych.
Czcionka
Aby etykieta była czytelna podane na niej informacje powinny być napisane odpowiednim krojem i wielkością czcionki. Zgodnie z nowymi wymaganiami dotyczącymi znakowania żywności wysokość małych liter powinna wynosić minimum 1,2 mm. Oczywiście wszystkie dane powinny być podane w języku kraju docelowego. Dzięki temu etykieta będzie zrozumiała i czytelna dla konsumentów, co sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa. Podawanie jasnych i jednoznacznych wiadomości na opakowaniu produktów spożywczych świadczy nie tylko o przestrzeganiu przepisów, ale też odpowiedzialności wobec klientów.