Patriotyzm gospodarczy. Warto promować polskie marki. Promujemy rodzime produkty

Patriotyzm gospodarczy to silne poczucie przywiązania do krajowych firm o ugruntowanych markach. Takie przywiązanie do lokalnych produktów w Niemczech, Szwecji, Francji czy np. Korei Południowa jest niezwykle powszechne. Globalne firmy mające swoje przedstawicielstwa w innych krajach oparte są na modelu biznesowym, w którym zdecydowana większość inwestycji jest wydatkowana tak, aby pieniądze na rozwój wróciły do kraju macierzystego.

Lokalne produkty i usługi

Patriotyzm gospodarczy oznacza nabywanie produktów i usług wytworzonych w danym kraju i dostarczana przez lokalnych dystrybutorów. Dbałość o rozwój kraju i szacunek do kapitału stawia te kraje niejako na wyższym poziomie, ponieważ potrafią inwestować w rozwój z nastawieniem na wsparcie własnego państwa.

Jak budować lokalny patriotyzm?

Po dziesiątkach lat siermiężnego PRLu i ciężkim początku lat ’90 Polacy zachwycili się towarami z Zachodu. Sprzęt RTV, AGD, ubrania, jedzenie i chemia z „czwórką” na początku kodu kreskowego było wyznacznikiem dobrobytu. Jak budować lokalny patriotyzm? Wzrost gospodarczy i rozwój nowych technologii czy sposobów wytwarzania sprawiły, że nasze rodzime produkty okazały się tak samo wartościowe, a żywność nawet lepsza ponieważ nie była tak skażona jak na Zachodzie. Nie bez znaczenia były także kampanie takie jak “Dobre bo Polskie” czy oznaczenia Produkt Polski ze stylizowaną biało-czerwoną flagą.

Kibicujemy polskim firmom

Jako Polacy mamy w sobie często taki kompleks, że jednak jesteśmy biedniejsi lub nizbyt rozwinięci gospodarczo. A jednak możemy się poszczycić świetnymi naukowcami, mamy wartościowe patenty jak przykładowo grafen, a nasi inżynierowie biorą udział w wielkich projektach kosmicznych. Kibicujemy także polskim firmom – wystarczy przypomnieć zamieszanie jakie wywołał Elon Musk odwiedzając CD Projekt w związku z premierą gry Cyberpunk 77, choć dla wielu miłośników gier i fantastyki już Wiedźmin – Dziki Gon był wielkim wydarzeniem.

COVID zmienia optykę

Pandemia mocno daje się nam we znaki, ale w zasadzie cierpi na tym cała globalna gospodarka. Zerwane łańcuchy dostaw, utrudniona komunikacja bezpośrednia, brak targów, konferencji oraz ograniczenia w podróżowaniu technologów sprawiły, że wiele firm miało problemy z nowymi zamówieniami, serwisami i wdrożeniem maszyn, a niektóre zamówione za granicą może nigdy nawet już nie dojadą ponieważ dostawcy zbankrutowali. COVID zmienia optykę i wreszcie zaczynamy bardziej cenić rodzime technologie.

Zainwestować w Polskę

Ostatnie lata minęły pod znakiem wzrostu nakładów na badania i rozwój. Dostęp do funduszy unijnych, wsparcie startupów oraz specjalne dotacje na kształcenie i kursy pozwalają na inwestowanie w innowacje. Jeśli polskie przedsiębiorstwa nie będą się rozwijać i nie będą wytwarzać nowych technologii, będą skazane na import sprzętu i rozwiązań z Zachodu. Dlatego warto kupować lokalne rozwiązania związane z automatyzacją i robotyzacją. Patriotyzm gospodarczy to inwestycja w Polskę.

Lokalny networking

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak znaleźć dobrego integratora automatyki i robotyki, poszukujesz sprawdzonego dostawcy lub sam oferujesz towary oraz usługi na wysokim poziomie, skontaktuj się z 4NETWORKERS. Pomożemy Ci znaleźć partnera biznesowego i zbudujemy dla Ciebie sieć lokalnych kontaktów biznesowych. Patriotyzm gospodarczy to także lokalny networking!

Previous Post
Next Post

Leave a Reply