Sprzedaż firmy z zyskiem to wyzwanie, przed którym stoi wielu przedsiębiorców. Jak przeprowadzić cały proces, aby znaleźć właściwego inwestora lub kupca? Oto kilka podstawowych zasad, które pozwolą z zyskiem przeprowadzić transakcję.
Zamiast pomysłu, sprzedaj swoją firmę (lub udziały w spółce)
Jeszcze do niedawna przyciągającym uwagę sposobem na stosunkowo prosty zysk była sprzedaż pomysłu uzupełnionego biznes planem. Wraz z popularyzacją grup aniołów biznesu, którzy inwestowali w rokujące pomysły i firmy na wstępnym etapie rozwoju, pojawiła się w Polsce moda na sprzedaż pomysłów na biznes.
Obecnie trend ten jest coraz słabszy, a inwestorzy rozglądają się za młodymi innowacyjnymi przedsiębiorstwami, które rokują większe szanse na zysk. Co więcej, sprzedaż przedsiębiorstwa, które samodzielnie było w stanie wygenerować produkt i znalazło na niego nabywców wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem dla inwestorów lub ewentualnych kupców. Dzięki temu są oni w stanie zaoferować znacznie wyższą cenę za sprawdzoną na rynku inwestycję.
Oba przykłady pomysłów na sprzedaż firmy lub pomysłu na nią znaleźć można na portalach biznesowych specjalizujących się w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, np. w dziale Inwestowanie >> SPRZEDAM FIRMĘ.
Dobrze prosperująca firma jest więcej warta niż upadające przedsiębiorstwo
To wciąż w Polsce nie do końca zrozumiała kwestia. W Stanach Zjednoczonych na sprzedaż są wszystkie firmy, które dobrze sobie radzą na rynku. W Polsce wciąż pokutuje stereotyp, że sprzedaje się jedynie firmy w kiepskiej kondycji finansowej.
Warto jednak zwrócić uwagę, że dobrze prosperujące przedsiębiorstwo z grupą stałych klientów i opatrzoną na rynku marką i produktami stanowi znacznie bardziej łakomy kąsek niż upadająca firma, ponieważ daje wyższą gwarancję zysku. Dlatego też, przygotowując się do sprzedaży firmy warto zadbać o to, aby była ona w co najmniej dobrej kondycji finansowej.
Jak wycenić przyszłość?
Inwestorzy rozglądający się za potencjalnym celem inwestycyjnym zwracają szczególną uwagę na perspektywy taniego dalszego rozwoju przedmiotu sprzedaży. Zatem, z pewnością dobra kondycja finansowa firmy jest istotnym elementem w negocjacji wartości i ceny, ale znacznie cenniejsza jest jej potencjalna przyszłość. To ona stanowi o jej rynkowej wartości.
Warto budować zatem wieloletnie plany rozwoju, które wskażą możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa. W takich dokumentach należy uwzględnić zarysowujące się tendencje na rynku. Jeszcze lepiej jest zainwestować w kierunku dalszego rozwoju przedsiębiorstwa i sprzedać je z dużym zyskiem zagranicznemu inwestorowi branżowemu lub wprowadzić firmę na giełdę.
Gdzie najlepiej sprzedać firmę?
Dobrym pomysłem jest publikacja ogłoszeń w czasopismach i na portalach branżowych. Na naszym Portalu e-B2B.org znajdą Państwo specjalną zakładkę SPRZEDAM FIRMĘ, gdzie przedsiębiorcy poszukują inwestorów lub kupców na MŚP. Co ciekawe, można tutaj dodawać ogłoszenia bezpłatnie skorzystawszy uprzednio z możliwości bezpłatnej REJESTRACJI.
Wraz z uzyskaniem statusu podstawowego/darmowego użytkownika pozyskują również Państwo szybki dostęp do danych zawartych na portalu oraz jako pierwsi są Państwo informowani o wszelkich zmianach, ogłoszeniach itp. Tak rośnie konkurencyjność Waszej firmy w zakresie szybkiego pozyskania wartościowego inwestora lub kupca. Co więcej, w ten sposób stają się Państwo częścią większej społeczności, której celem nadrzędnym jest biznes.