Sprzedając nieruchomość warto odpowiednio się przygotować. Bogata oferta na rynku działek, domów, obiektów czy mieszkań sprawia, że istotnym elementem sprzedaży staje się właściwe wyróżnienie swojej propozycji. Musi ona sprostać wzrastającym oczekiwaniom klientów i stanowić produkt w atrakcyjnym opakowaniu.
Aby z korzyścią przeprowadzić transakcję sprzedaży nieruchomości musisz zadbać o jej właściwe wyróżnienie wśród ofert dostępnych na rynku. Poniżej przedstawiamy 5 kroków, które pomogą z zyskiem sprzedać nieruchomość.
Odpowiednia cena
Dostępność nieruchomości na rynku jest ogromna. Kupujący mogą przebierać w różnorodności ofert zarówno o charakterze mieszkaniowym, jak i przemysłowym czy usługowym. Zainteresowanie przykuwają głównie nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Jeśli zakładasz, że sprzedasz nieruchomość w krótkim czasie – postaw na obniżenie jej ceny poniżej średniej.
Warto przed oszacowaniem wartości działki, budowli lub mieszkania rozpoznać rynek lub skorzystać z usług biura nieruchomości. Oszacowanie średniej ceny powinno wiązać się z uwzględnieniem lokalizacji, sąsiedztwa, dostępności komunikacyjnej czy uzbrojenia w przypadku nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod budownictwo. Warto pamiętać, że lokalizacja ma niezwykle istotne znaczenie – każda wartość dodana znacząco podnosi cenę nieruchomości. Jeśli posiada ona korzystne położenie nie warto obniżać nadto ceny – trzeba tylko pamiętać o wyeksponowaniu w ofercie wszystkich zalet i atutów Twojej oferty.
Dobrym pomysłem pomagającym w samodzielnym oszacowaniu wartości nieruchomości jest sprawdzenie ofert na biznesowych portalach specjalizujących się w podobnych usługach, na przykład na Portalu e-B2B.org w zakładce SPRZEDAM NIERUCHOMOŚĆ znajdą Państwo bogatą ofertę nieruchomości skierowaną m.in. do sektora usług i przemysłu.
Dobre wrażenie
Przygotowując nieruchomość do sprzedaży należy szczególną uwagę poświęcić stworzeniu wartościowego opisu nieruchomości oraz przyciągającej uwagę oprawy graficznej. Warto pamiętać, że klient najczęściej kieruje się impulsem generowanym przez pierwsze, dobre wrażenie. Zatem dobre zdjęcie przedmiotu sprzedaży to podstawa. Co więcej, Twoje ogłoszenie musi graficznie wyróżniać się spośród innych publikowanych ofert.
Warto pamiętać, że w Internecie ważnym elementem jest także tekst – czyli opis nieruchomości – dzięki wyszukiwarkom także on staje się skutecznym narzędziem sprzedaży. Zatem postaw na profesjonalnie przygotowaną treść, która podkreśli zalety obiektu i jednocześnie współgrać będzie z wymogami popularnych wyszukiwarek internetowych.
Tworząc opis nieruchomości należy skupić się na konkretach. Warto pamiętać, że zbyt długi tekst zniechęca potencjalnych klientów, ale wyszczególnienia w formie myślników są cenione przez zainteresowanych. Ważne jest także wrażenie, jakie odnoszą kupujący podczas pierwszych oględzin sprzedawanej nieruchomości. To czas na to, aby jak najlepiej zaprezentować przedmiot ewentualnej transakcji.
Miejsce publikacji
Ten element procesu sprzedaży związany jest z właściwą reklamą sprzedawanej nieruchomości. Po oszacowaniu ceny i przygotowaniu wartościowego opisu i oprawy graficznej warto rozważyć miejsca, gdzie opublikujemy nasze ogłoszenie.
Coraz więcej osób poszukuje nieruchomości w internecie. Dlatego też, poza tradycyjnymi biurami nieruchomości dysponującymi ograniczonym zakresem dostępu do klientów, proponujmy skorzystać z usług znanych i cenionych biznesowych portali internetowych, specjalizujących się w sprzedaży. To ważne, ponieważ jedynie popularne i wiarygodne portale umożliwiają znalezienie wartościowego klienta.
Jeśli szukasz odpowiedniej strony internetowej, to ponownie polecamy dział SPRZEDAM NIERUCHOMOŚĆ na Portalu e-B2B.org, gdzie publikowane są nieruchomości dedykowane głównie klientom firmowym. Tutaj opublikujesz nieruchomość bezpłatnie. Jedynym warunkiem jest darmowa REJESTRACJA na Portalu e-B2B.org, która poza publikacją pozwoli Ci korzystać także z innych usług oferowanych przez Portal e-B2B.org.
Uregulowany stan prawny
Warto pamiętać, że najszybciej sprzedają się nieruchomości, które nie generują żadnych komplikacji w zakresie stanu prawnego i finansowego. Dlatego też, najlepiej w ramach własnych środków, zadbać o zebranie wszelkich dokumentów potwierdzających stan prawny i finansowy obiektu.
Do realizacji transakcji niezbędny będzie wypis z księgi wieczystej, w przypadku budynków wypis i wyrys z ewidencji gruntów, czy pozwolenie na budowę itp. Istotne będą również dokumenty potwierdzające status finansowy nieruchomości – zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, a w przypadku budynków zaświadczenia o niezaleganiu w płatnościach za media.
Zabezpiecz wynegocjowane prawa
Jeśli znalazłeś potencjalnego kupca, który jest zainteresowany kupnem oferowanej przez Ciebie nieruchomości, postaraj się o zabezpieczenie wynegocjowanych przez siebie praw. W tym celu zaproponuj podpisanie notarialnej umowy przedwstępnej, w której zapisane zostaną wszystkie istotne ustalenia, które wynegocjowałeś odnośnie przedmiotu umowy, takie jak: zadatek, terminy, koszty umowy, kary za odstąpienie od umowy itp.
Wszystkie powyższe rady pozwolą Ci sprzedać nieruchomość z dobrym zyskiem. Znalezienie wartościowych klientów oraz odpowiednia prezentacja przedmiotu sprzedaży sprawią, że Twoja oferta będzie bardzo konkurencyjna w stosunku do innych podobnych prezentowanych na rynku.