Kształcenie pracowników to jeden z elementów polityki rozwoju potencjału firmy. Czy warto prowadzić szkolenia dla kadry i czy wydawanie pieniędzy na ten cel opłaca się pracodawcy?
Szkolenia – obowiązki pracodawcy i statystyki
Zgodnie z artykułem 17 Kodeksu pracy zatrudniający jest zobowiązany ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jednocześnie pracodawca nie może ograniczać zatrudnionemu dostępu do szkolenia. Warto jednak dodać, że zapis ten nie gwarantuje dofinansowania przez firmę każdego kursu, szczególnie jeśli nie jest on związany z wykonywaną pracą.
Pracodawcy generalnie zdają sobie sprawę z istoty doszkalania kadr. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak, z których wynika, że 94 % menedżerów, 92 % specjalistów i 88% szeregowych pracowników uczestniczy w kursach doszkalających. Bez wątpienia rodzaj, jakość oraz koszt kursu uzależniony jest od stanowiska piastowanego przez pracownika – statystycznie rzecz ujmując, na najdroższe i najbardziej wartościowe szkolenia delegowani są pracownicy posiadający wysokie stanowiska w firmie. Szkolenia przez pracowników często traktowane są jako czynnik motywacyjny i są swego rodzaju dodatkowym świadczeniem pozapłacowym.
Kiedy szkolenie pracowników ma sens
Wydatkowanie środków na szkolenia dla pracowników może bez wątpienia przynieść korzyść firmie. Jednakże, aby osiągnąć ten cel, należy przede wszystkim odpowiednio dopasować zakres szkoleń do potrzeb i możliwości pracowników. Warto także wybierać kursy o wysokim poziomie merytorycznym i dydaktycznym. Co więcej, tylko te prowadzone przez doświadczonych trenerów dadzą oczekiwane rezultaty.
Jak rozpoznać potrzeby szkoleniowe pracowników
Niezwykle ważnym elementem przyczyniającym się do skuteczności szkoleń jest właściwe rozpoznanie potrzeb swoich pracowników. Tylko kursy prawidłowo dostosowane do zapotrzebowania będą motywowały pracownika do bardziej efektywnej pracy. Co więcej, pracodawca decydując się delegowanie pracowników na doszkalanie powinien wybrać 1 wartościowy kurs, który przyniesie firmie i kadrze wymierne korzyści.
Weryfikacja potrzeb w zakresie szkoleń pracowników związana jest z rozpoznaniem wiedzy i możliwości poszczególnych osób. Jeżeli firma zatrudnia niewielu pracowników warto z nimi rozmawiać indywidualnie. Natomiast dla firm zatrudniających kilkanaście lub więcej osób najlepszym rozwiązaniem pozwalającym poznać potrzeby kadry w zakresie doszkalania będzie przeprowadzenie ankiety. W przypadku pracowników kluczowych, którzy wymagają specyficznych umiejętności i wiedzy warto rozpoznanie zrobić osobiście, ponieważ pozwoli to na dokładne dostosowanie wybranych szkoleń do szczególnych potrzeb najważniejszych osób w firmie.
Jak wybrać dobre szkolenie
Najlepiej korzystać z usług firm szkoleniowych posiadających wieloletnie doświadczenie w branży. Wiarygodnych podmiotów należy szukać w katalogach branżowych. Warto także korzystać z poleceń osób, które już korzystały z oferty różnych trenerów.
Sprawdzonym sposobem na pozyskanie dobrej propozycji szkoleniowej jest organizacja konkursu ofert, w którym jednym z elementów jest przedstawienie referencji pisemnych i telefonicznych z przeprowadzonych przez oferenta kursów. Innym sposobem jest organizacja spotkania testowego, podczas którego trener przedstawia swoje sposoby pracy z grupą. Innymi elementami weryfikacji mogą być także wiek oraz doświadczenie firmy szkoleniowej, pozyskane przez nią certyfikaty czy doświadczenie i wiedza zatrudnianych trenerów. Warto także pytać o sposoby weryfikacji przekazanej wiedzy i sposób przygotowywania raportów z efektów szkolenia.
Wybierając szkolenie nie należy kierować się jego niską ceną – za nią zazwyczaj idzie mierna jakość i kiepskie przygotowanie merytoryczne prowadzących. Takie szkolenie będzie jedynie wydatkiem w firmie i nie przyczyni się do poprawy efektywności pracy pracowników.
Gdzie znaleźć dobre szkolenie? Ogłoszenia firm specjalizujących się w organizacji kursów i szkoleń branżowych można znaleźć w internecie. Na przykład w Portalu e-B2B.org w dziale SZKOLENIA prezentowane są różnorodne oferty kursów, które z powodzeniem znajdą zastosowanie w wielu firmach. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że wszyscy zarejestrowani użytkownicy Portalu e-B2B.org otrzymują w ramach newslettera rzetelną informację o publikowanych szkoleniach.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi szkolenia, możesz stosowne ogłoszenie opublikować także w naszym Portalu e-B2B.org. Zrobisz to bezpłatnie po darmowej rejestracji wykonanej za pomocą panelu rejestracyjnego.
Podsumowanie
Prawidłowo dobrane szkolenie przeprowadzone przez doświadczonych trenerów posiadających dobre przygotowanie merytoryczne sprawia, że wydatkowane pieniądze stają się inwestycją, która szybko przyniesie zysk w postaci większej wydajności działania przedsiębiorstwa. Efektywniejsza praca, bardziej zżyty zespół, szybciej wykonywane zadania oraz innowacyjne pomysły na poprawienie efektywności pracy sprawiają, że wydatkowane pieniądze szybko się zwracają. Jedynymi warunkami uzyskania korzyści są odpowiedni dobór szkolenia oraz wybranie profesjonalnej i rzetelnej firmy, która skutecznie przekaże personelowi wartościowe informacje.