Program do księgowości – jaki jest najlepszy?

Program do księgowości – jaki jest najlepszy?

Nie oszukujmy się – każdy z nas ma swoje nawyki, z których w większości nawet sobie nie zdaje sprawy. A nawet jeśli – nie ma najmniejszej ochoty z nich rezygnować. To samo dotyczy całej rzeszy osób, które zawodowo związane są z księgowością i finansami. Jak zatem dla tak różnorodnej grupy wybrać najlepszy program do księgowości?

Podstawowe wymagania programu do księgowości

Oczywiście tego typu oprogramowanie musi przede wszystkim spełniać wymogi stawiane przez polskie prawo. Bez względu na to, jak różnorodne i niesamowite funkcje oferowałoby oprogramowanie, jeśli nie działa ono zgodnie z ustawą o rachunkowości, nie będzie ono w żaden sposób pomocne.

Jednak powyższa cecha to podstawa, którą spełniają niemal wszystkie programy tego typu. Mogą one oczywiście konkurować ceną, ale ta nie powinna być ostatecznym wyznacznikiem tego, jaki program do księgowości kupimy do naszej firmy.

Ułatwienie pracy dla księgowości

Równie ważne jest, aby program do księgowości pozwalał na szybkie i łatwe generowanie różnorodnych raportów. Przed zakupem zrób analizę swoich potrzeb i zobacz, jakiego typu informacje były potrzebne Ci i innym pracownikom w minionym roku oraz czy chciałbyś rozszerzyć je o bardziej szczegółowe dane. Sprawdź, czy Twoje nowe oprogramowanie będzie w stanie zapewnić Ci taki dostęp do informacji, jakiego potrzebujesz.

Nawet jeśli program nie ma wbudowanego już na starcie systemu generowania potrzebnego Ci raportu, dowiedz się, czy istnieje możliwość stworzenia własnych szablonów, w oparciu o które będą przetwarzane i prezentowane informacje. Taka opcja jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwoli Ci zmienić zakres danych i ich widok, gdy tylko pojawi się taka potrzeba.

Zwróć także uwagę na to, ile „kliknięć” wymaganych jest do tego, aby dostać się na najczęściej używanych funkcji. Dopytaj się, czy istnieje możliwość, aby te najbardziej istotne kwestie były dostępne w łatwiejszy sposób. Równie istotne będzie również intuicyjne menu, które nie będzie wymagało długiej nauki po pierwszym zapoznaniu się z nowym oprogramowaniem. Pamiętaj, że każdy nowy pracownik będzie musiał być każdorazowo przeszkolony z tego narzędzia. Im będzie ono łatwiejsze, tym mniej czasu będzie trzeba na to poświęcić.

Co jeszcze może program do księgowości?

I w tym miejscu dochodzimy do wspomnianych na samym początku nawyków. Każda z osób pracujących w księgowości, będzie miała nieco inne przyzwyczajenia i rutynę pracy. Zmiana oprogramowania wytrąca ich ze sprawdzonych schematów, zgodnie z którymi dotychczas pracowali. Dlatego tak ważne jest, aby nowy program do księgowości pozwolił odtworzyć ich nawyki, a nawet dopasować interfejs pod ich indywidualne potrzeby.

Dzięki temu nowe oprogramowanie faktycznie będzie mogło przyspieszyć pracę całego zespołu. Jeśli jednak nie ma możliwości, by wybrane narzędzie było aż tak elastyczne – skonsultuj swój wybór z pracownikami. Oni najlepiej wiedzą, jakie funkcje są dla nich najważniejsze i z jakiego udogodnienia najczęściej korzystają lub jakie chcieliby wprowadzić. Zmiana systemu to świetna okazja do tego, aby wprowadzić nowe funkcjonalności, które będą mogły ułatwić i przyspieszyć pracę księgowości http://www.yuma.pl/produkty/program-do-ksiegowosci.

Previous Post
Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *