Krótka historia pieczątek

Historia pieczątek jest bardzo długa. Za ich poprzednika uważa się pieczęć. Czy wiesz, jak powstała niewielkich wymiarów pieczątka, z której korzystasz na co dzień?

Rozmaitość pieczątek dostępnych w punktach zajmujących się ich wyrabianiem może przyprawić o zawrót głowy. Jako klient możesz wybierać wśród pieczątek o różnych rozmiarach i kolorach. Obok klasycznych pieczątek na półkach są dostępne modele wyróżniające się nowoczesnymi kształtami. W efekcie decyzja wcale nie jest oczywista – trzeba się dobrze zastanowić, aby wybrać taką pieczątkę, z której będzie chciało się korzystać.

Mimo że pieczątek w sprzedaży nie brakuje, to jednak droga do tego, aby mogły powstać takie niewielkie produkty pozwalające wykonać tysiące odbitek urządzenia, była bardzo długa. Historycy nie są w stanie wskazać, kiedy powstała pierwsza pieczątka, ale wskazują, że w tym celu człowiek wykorzystywał… muszle. Znacznie później powstały pierwsze pieczęcie, które były wykorzystywane przez królów, magnatów i szlachtę.

Pieczęć – ważniejsza niż podpis?

Fizycznie pieczątki ewoluowały, jednak ich przeznaczenie w dalszym ciągu jest takie samo – mają usprawnić pracę i uwiarygodnić dokument. Niegdyś to właśnie pieczęć była uznawana za najważniejszy element urzędowego pisma. Jeżeli brakowało jej na nim, można było je uznać za sfałszowane. Możni zatem nie tylko używali pieczęci, ale również bacznie ich pilnowali.

Trzeba pamiętać, że okres, gdy pieczęć była powszechnie użytkowana to czasy, gdy pisać potrafiło niewielu – najczęściej byli to ludzie zamożni i duchowieństwo. Z punktu widzenia niepiśmiennych rozpoznanie czy zapamiętanie pieczęci – jako znaku graficznego – było znacznie łatwiejsze niż zapamiętanie podpisu. To kolejny powód, dla którego pieczęć była niezastąpiona.

Od pieczęci do maszyn błyskowych

Rozwój technologii wpłynął także na rozwój pieczęci. Wiele lat upłynęło zanim powstała pierwsza pieczątka kieszonkowa – nastąpiło to dopiero w latach 40. ubiegłego wieku. W XXI wieku pojawiły się pierwsze pieczątki pozwalające na wykonywanie odbitek w kolorze. Obecnie stosuje się też specjalne maszyny błyskowe, za pomocą których można szybko wytwarzać pieczątki. Przykładem takich urządzeń są maszyny Modico.

Co przyniosą kolejne lata? Mimo rozwoju technologicznego i wprowadzenia m.in. podpisu elektronicznego, pieczątki w dalszym ciągu cieszą się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców, bo w przestrzeni biurowej są po prostu niezastąpione. Fakt ten pozwala wysunąć tezę, że w kolejnych latach będą one wciąż ulepszane, aby korzystanie z nich było jeszcze bardziej komfortowe, a one same wydajniejsze i trwalsze.

Jeżeli szukają Państwo pieczątek, to zapraszamy na stronę www.modico.pl

Previous Post
Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *