Jak zarabiać na blogowaniu?

Na świecie działa obecnie ponad 1,7 mld stron internetowych, z czego ponad 600 mln to blogi. Każdego roku na świecie jest publikowanych ponad 2 mld postów przez 31 mln aktywnych blogerów. Hasło „Jak założyć blog?” jest co miesiąc wyszukiwane 121 tys. razy, a każdego dnia ponad 4 tys. osób zastanawia się nad założeniem własnego blogu. Te liczby robią wrażenie. Nieprzypadkowo blogowanie jest dziś jednym z pożądanych zajęć. Na blogu można po prostu dobrze zarobić. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić.

Znajdź swoją niszę

Aby zarabiać na blogowaniu, trzeba to traktować poważnie. Należy to traktować jako biznes i tak do tego podchodzić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łączyć pasję z biznesem. Zanim jednak zaczniemy prowadzić blog, należy wybrać jego temat. W polskiej blogosferze dominują przede wszystkim blogi lifestylowe, modowe i kulinarne. Jednak działa także wiele blogów finansowych, podróżniczych oraz specjalistycznych. Bez względu na to, jaką kategorię naszego serwisu wybierzemy, ważne, żeby znaleźć w tej kategorii niszę. Dzięki temu odróżnimy się od innych blogerów. Jeśli będziemy pisali o wybranych zagadnieniach w sposób nietuzinkowy, nowy, odkrywczy i do tego rzetelny, mamy dużą szansę na sukces.

Wykorzystuj efektywne narzędzia

Aby nasz blog przyciągał użytkowników, musi nie tylko być ciekawy, ale również musi działać bez zakłóceń i awarii. Do uruchomienia blogu potrzebujemy przede wszystkim domeny i dobrego hostingu. Można je bez problemu znaleźć u dobrego dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Jaką domenę wybrać? Powinna być krótka, najlepiej zawierająca słowa kluczowe, jasna i łatwa do zapamiętania. Wiele adresów atrakcyjnych może być już zajętych, dlatego warto wziąć pod uwagę użycie nowych domen. Można wykorzystać po prostu końcówkę .blog lub inną, która będzie dobrze charakteryzowała tematykę naszego blogu (np. .tech, .cloud itp.).

Bezawaryjnie działający blog potrzebuje także wydajnego i pewnego hostingu. Na początek można wybrać hosting współdzielony, a gdy popularność serwisu wzrośnie, serwer VPS. Przy wyborze dostawcy usług hostingowych trzeba zwrócić uwagę na wydajność serwera, bezpieczeństwo blogu i kierować się również opiniami innych klientów.

Do uruchomienia blogu potrzebne są jeszcze pliki strony. Najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie to skorzystanie z jednego z popularnych CMS-ów (np. WordPress).

Postaw na wysokiej jakości treść

Kluczem do zarabiania na blogu jest jednak wysokiej jakości treść. Prawie 60% polskich blogerów potwierdza, że o tym, iż zaczęli zarabiać na blogu, zadecydowało wysokie zaangażowanie w tworzenie jakościowych treści. Ludzie szukają wartościowych, rzetelnych informacji. Chętnie czytają blogi dostarczających takiej treści. Każdy wpis powinien być zatem dopracowany i nie może być zbyt krótki. Najnowszy trend to artykułu blogowe o długości 2000-2500 słów.

Chociaż większość blogerów nadal pisze swoje treści dla przyjemności i traktuje to jako hobby, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrze zarabiać na blogowaniu. To łatwiejsze, niż można sądzić.

Previous Post
Next Post

Leave a Reply