Targi branżowe » Czy to się jeszcze sprawdza?

Targi branżowe to znany i powszechnie wykorzystywany od lat sposób promocji działalności gospodarczej. Ta jeszcze do niedawna skuteczna metoda pozyskiwania klientów i promocji produktów obecnie cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem film. Czy to fakt braku efektywności tej metody marketingu czy zmian w mentalności klientów? Czy obecnie firmom opłaca się uczestnictwo w targach branżowych?

Największe imprezy targowe w Polsce

Najwięcej imprez targowych w Polsce odbywa się w Poznaniu. Ich organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie będące jednocześnie największym graczem w branży na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. MTP posiadają około 55% udziałów w polskim rynku targowym i w ciągu roku organizują przeszło 100 imprez wystawienniczych. Pozostałe ośrodki targowe zlokalizowane są w Kielcach, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Łodzi.

Oferowane w Polsce targi proponują bardzo szeroki wachlarz imprez, począwszy od mody, przez budownictwo, systemy zabezpieczeń, automatykę, motoryzację, rolnictwo, sztukę, usługi, reklamę, media po związane z hobby typu wędkarstwo, żeglarstwo, akwarystykę czy zoologię i inne.

Targi w sektorze B2C

B2C to sektor związany z relacjami tworzonymi pomiędzy firmą a klientem końcowym (detalicznym). Ten rodzaj relacji zakłada kontakt jedynie pomiędzy odbiorcą a firmą oferującą dane usługi czy towary.

Obecnie ten rodzaj relacji biznesowych realizowany jest coraz częściej za pomocą Internetu. W ten sposób klienci znajdują poszukiwane towary lub usługi. O więcej, także firmy za pomocą Internetu promują swoje swoją działalność gospodarczą i za pomocą marketingu internetowego zachęcają potencjalnych klientów do skorzystania z oferty.

Do niedawna branża B2C umożliwiała klientom zapoznanie się z bogatą i różnorodną ofertą wielu producentów jedynie na targach branżowych. Obecnie uznać można, że ten rodzaj promocji towarów i usług znacznie stracił na swej atrakcyjności i efektywności. Dzisiaj klienci preferują poznanie zróżnicowanej oferty produktów pochodzących od różnych przedsiębiorców bezpośrednio w internecie, co pozwala im poznać cały dostępny na rynku asortyment. Stąd też, jeszcze do niedawna popularne, targi branżowe skierowane dla klientów indywidualnych/końcowych straciły na znaczeniu. Dzisiaj znacznie wygodniej przejrzeć np. asortyment dostępnych towarów budowlanych w sieci, niż czekać na branżowe targi, które odbędą się za kilka miesięcy.

Wprawdzie targi branżowe przeznaczone dla klientów końcowych wciąż są organizowane, jednakże bardzo straciły na atrakcyjności. Bezpośrednio przekłada się to zarówno na liczbę osób odwiedzających imprezy wystawiennicze, jaki i liczbę producentów prezentujących swoje towary i usługi.

Targi w sektorze B2B

Znacznie korzystniejsza jest sytuacja na rynku targów w sektorze B2B. Skuteczność relacji pomiędzy partnerami w tym układzie biznesowym wymaga stałych rozmów, kontaktów, negocjacji. Konieczność pozyskiwania nowych klientów biznesowych wymusza uczestnictwo w różnego rodzaju imprezach branżowych.

Jednakże nawet ten rodzaj targów nie zawsze gwarantuje pełen sukces. Warunkiem udanego uczestnictwa w targach branżowych jest możliwość kontaktu z dużą ilością zainteresowanych przedsiębiorców. Oznacza to, że jedynie najbardziej znane, cenione i oblegane targi dają możliwość pozyskania nowych kontaktów.

Czy zatem warto brać udział w targach branżowych? Jeżeli posiada się wyselekcjonowaną grupę imprez, która gwarantuje odpowiednią frekwencję osób stanowiących target naszej firmy, nie warto się wahać. Udział w dużych imprezach wystawienniczych może być kosztowny, ale zapewnia dostęp do nowych kontaktów, kontrahentów i klientów, co bezpośrednio przekłada się na rozwój firmy i wzrost jej przychodów.

Gdzie szukać wartościowych targów branżowych?

Informacje o imprezach branżowych publikowane są zawsze na stronach internetowych podmiotów zajmujących się organizacją targów. Warto jednak korzystać z portali, na których przygotowana jest szeroka oferta różnorodnych imprez wystawienniczych. Co ciekawe, korzystając z takich portali otrzymuje się dostęp do informacji na temat imprez targowych o charakterze regionalnym oraz globalnym. Przykładem takiego portalu jest nasz Portal e-B2B.org, gdzie w dziale EXPO | TARGI prezentowane są najciekawsze propozycje targowe w Polsce i na świecie.

Dodatkowym ułatwieniem dla przedsiębiorców zainteresowanych otrzymywaniem aktualnych informacji o imprezach targowych jest newsletter. Przekazywany jest on wyłącznie zarejestrowanym użytkownikom. Warto dodać, że rejestracja na Portalu e-B2B.org jest bezpłatna i wymaga jedynie wypełnienia formularza online dostępnego tutaj.

Podsumowanie

Organizatorzy polskich imprez wystawienniczych przekonują, że targi w Polsce wciąż pełnią ważną rolę w prezentacji oraz handlu towarami i usługami. Statystyki udziału przedsiębiorców w targach organizowanych się na terenie RP pokazują, że stale wierzą oni w atrakcyjność tej formy marketingu. Dotyczy to zarówno imprez związanych z sektorem B2B, jak i B2C. Zaletą polskich targów branżowych jest podążanie za światowymi trendami w przemyśle wystawienniczym. Klientów zachęcają one nie tylko prezentacją najnowszych osiągnięć w danej dziedzinie, ale także imprezami towarzyszącymi, seminariami i specjalistycznymi konferencjami.

Previous Post
Next Post

Leave a Reply