Bezpieczeństwo w gastronomii

Zaczynają się wakacje i kurorty zaczynają pękać w szwach. W miejscowościach wypoczynkowych wiele lokali gastronomicznych działa tylko w sezonie. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na wielkość obiektu oraz okres jego działania należy w nich przestrzegać wszystkich zasad zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracownikom oraz klientom.

Jak zapewnić wysoką jakość posiłków?

Zatrucia pokarmowe zdarzają się najczęściej po spożyciu posiłku w tak zwanych miejscach żywienia zbiorowego. Ich przyczyną bywa zbyt mała dbałość o czystość, brak przestrzegania zasad higieny oraz nieprawidłowe przygotowywanie posiłków. Aby ustrzec się przed takimi sytuacjami firmy z branży gastronomicznej powinny skupić się na kontrolowaniu jakości i bezpieczeństwa serwowanego jedzenia. W Polsce obowiązkowo trzeba też przestrzegać zaleceń SANEPIDu oraz wprowadzić certyfikację HACCP. Jest to Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, czyli przepisy obowiązujące producentów i dystrybutorów żywności. Ostatnio popularne są też inspekcje higieny, które obejmują sprawdzenie zgodności z wytycznymi HACCP oraz Dobrej Praktyki Produkcyjnej i Dobrej Praktyki Higienicznej.

Certyfikacja HACCP

Proces certyfikacji jest wieloetapowy i obejmuje całą organizację. Warto wiedzieć, że przepisy HACCP muszą być przestrzegane również na stanowiskach sezonowych lub stoiskach promocyjnych. Przed wdrożeniem warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami tych przepisów. Można to zrobić na specjalnych szkoleniach przygotowywanych przez jednostki certyfikujące. Każdy pracownik powinien znać, rozumieć i stosować wytyczne tego systemu. W trakcie procesu certyfikacji w zakładzie przeprowadzany jest audyt, podczas którego sprawdzana jest zgodność działalności z przepisami. Aby dowiedzieć się więcej o certyfikacji HACCP oraz inspekcji higieny warto zajrzeć na stronę http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/inspekcja-higieny

Previous Post
Next Post

Leave a Reply