Dlaczego przedsiębiorcy kochają Steve’a Jobs’a?

Steve Case, współtwórca AOL’a i Larry Ellison, współtwórca Oracle też są geniuszami. Oni również zbudowali firmy które zmieniły nasze życie. Byli wizjonerami i innowatorami, ale czy zapalimy dla nich świeczkę i uronimy łzę gdy ich czas nadejdzie?

Słyszałeś wieści? przeczytałem w sms’ie od kolegi.
To takie smutne kontynuował.

To zarówno rzadkie i niesamowite ujrzeć taki strumień miłości i uwielbienia związany z odejściem prezesa. Ostatni raz podobne uzewnętrznienie widzieliśmy jak zmarła Księżna Diana. Lecz miłość do Steve’a Jobsa, którą wyrażamy nie bazuje tylko na jego wizjonerstwie i geniuszu. Jej przyczyną nie jest również to, że wychował nowe, cyfrowe pokolenie. Steve Jobs to ktoś więcej…

Steve Case, współtwórca AOL’a i Larry Ellison, współtwórca Oracle też są geniuszami. Oni również zbudowali firmy, które zmieniły nasze życie. Byli wizjonerami i innowatorami, ale czy zapalimy dla nich świeczkę i uronimy łzę gdy ich czas nadejdzie?

Steve Jobs był tak wyjątkowy ponieważ żył ponad swoją firma i jej produktami. Pomimo, że szanujemy to co stworzył, kochamy go za jego wartości.

Jobs był nieposkromionym buntownikiem i zarażał poczuciem celowości i przynależności wszystkich podobnych sobie. Zamiast spychać ich na bok, wytykać palcami i wyśmiewać jako dziwaków, on celebrował ich inność. Przypominał nam, że ci, którzy widzą świat inaczej są tymi którzy go zmieniają. W mgnieniu oka wszyscy ci niesforni rebelianci zyskali lidera. Kogoś, kto głosił to w co wierzyli.

W miarę upływu czasu, produkty Apple, jak również cała firma, stały się symbolem pewnego systemu wierzeń i wartości. Tak jak piracka flaga powiewająca na maszcie by pokazać wszystkim wokół z kim mają do czynienia, Apple był symbolem nonkonformistów i buntowników z całego świata.

Otwierali laptopy na lotnisku by pokazać kim są. Przyklejali na zderzak naklejki Apple’a by wszyscy dookoła dowiedzieli się w co wierzą. Bronili produktów Apple’a jak swojej rodziny. W pewnym sensie to jest właśnie to czym stała się społeczność Apple – rodziną złożoną z ludzi o podobnych poglądach, którzy wstawali rano by stawić czoła statusowi quo.

Dla każdego przedsiębiorcy marzącego o kierowaniu jak Steve Jobs, podaję 3 niezbędne cechy osobowości:

Świadomość DLACZEGO robisz to co robisz

By to mieć, potrzebujesz czegoś – celu, powodu lub poglądu, w który wierzysz – co istnieje daleko ponad produktami lub usługami, które sprzedajesz.

Konsekwencja jeśli chodzi o to JAK to robisz

Musisz pilnować siebie i swoich pracowników by trzymali się określonych zasad i wartości i nauczyć się obarczać ich i samego siebie odpowiedzialnością za swoje działania.

Spójność tego CO robisz

Za wszystkim co mówisz i robisz musi stać to w co wierzysz.

Każdy produkt wypuszczony przez Apple i marketing tegoż, wysyłał ten sam przekaz – ‘Think Different’ (Pomyśl -> Inaczej/ W inny sposób; zapisanie tego bez strzałki lub dwukropka nie oddaje delikatnej gry słownej – dop. Tłum.)

Previous Post
Next Post

Leave a Reply