Marketing internetowy

Obecnie nie ma medium o większym znaczeniu reklamowym niż internet. Marketing internetowy oferuje bardzo wiele różnych kanałów – od krótkich filmów na TicToc, profesjonalnych stron www, e-sklepów, praktycznie nieskończonej tematyce YouTube aż po Instagram, Tweeter. Linkedin, Facebook czy Spotify i inne platformy z podcastami. Dzięki marketingowi internetowemu jesteśmy w stanie dotrzeć do praktycznie każdej grupy społecznej począwszy od małych dzieci.Jak działa marketing internetowy?

Wielu ludzi nie wie jak działa marketing internetowy? Internet to nieskończona przestrzeń treści, filmów, zdjęć, które są wzajemnie powiązane linkami. W tym gąszczu informacji najważniejsi są odbiorcy. To oni poprzez wyszukiwanie treści wyznaczają trendy algorytmom wyszukiwarek. Oznacza to, że boty Google poszukują treści najbardziej odpowiadającym zapytaniom. W ten sposób najlepsze treści odpowiadające na zapytanie szukającego pozycjonują się najlepiej czyli pojawiają się najwyżej.

Content marketing i SEO

Content marketing (kontent marketing) to nic innego jak marketing treści lub artykuły biznesowe. Strony internetowe pełne są tekstów – niektóre są lepsze, inne gorsze. Dobre teksty są oryginalne i zgodne z SEO. SEO czyli Search Engine Optimization to reguły według których konstruuje się odpowiednie treści tak aby tekst był przyjazny dla czytelników oraz dla botów Google. W marketingu internetowym coraz większe znaczenie zyskuje więc copywriting nastawiony na SEO.

Social Media

Pojawienie się mediów społecznościowych dało zupełnie nowe możliwości reklamodawcom. Marketing w internecie bez Social Media nie byłby taki sam. Facebook, TicToc czy Instagram pozwala na dotarcie do różnych grup odbiorców nie tylko poprzez reklamy ale także poprzez promowanie konkretnego stylu życia kojarzonego z odkreślonymi produktami i usługami.
Szczególnym kanałem SM jest Linkedin kojarzony głównie z działalnością biznesową. Tutaj głównym fundamentem dotarcia do klienta jest dobra marka osobista dzięki której użytkownicy tworzą sieć wartościowych kontaktów, które utrzymuje się dzięki wysokiej jakości treściom.

Coraz mniej telewizorów

Silnym trendem wśród wielu ludzi jest masowa rezygnacja z publicznej telewizji. Coraz mniej telewizorów przekłada się na wzrost popularności filmów w internecie. Reklama telewizyjna jest niezwykle droga i dostępna raczej dla wielkich marek. Natomiast reklama w internecie jest tańsza, bardziej stargetowana na odbiorców oraz przede wszystkim dostępna dla każdego. Oznacza jednak większą konkurencję dlatego tak ważne jest tworzenie dobrych jakościowo treści.

You Tube

Telewizor to sprzęt domowy, raczej niemobilny. Natomiast komórkę nosimy ze sobą dosłownie wszędzie. Dzięki temu mamy dostęp do kanałów takich jak YouTube w każdym miejscu i o każdej porze. Filmy na YouTube – te reklamowe, te tworzone przez influencerów, pasjonatów czy ekspertów dają nieskończone możliwości marketingowe bez względu na to czy chcemy zmienić oponę, upiec brioszki, zacząć grać na giełdzie czy nauczyć się języka włoskiego.

Marketing a podcasty

Niedocenianym kanałem marketingu internetowego są podcasty. Rządzą się nieco innymi prawami więc nie kuszą tak bardzo reklamodawców, jednak są bardzo popularne wśród audiofilów, którzy o biznesie, polityce, gospodarce, podróżach czy o zwykłym życiu słuchają podczas codziennych czynności, uprawiania sportu czy podróży samochodem. Zależność marketing a podcasty zdecydowanie bardziej doceniania jest np. w USA.

Płatna reklama w internecie

Sprawny marketingowiec jest w stanie tworzyć wartościowe treści w internecie za sprawą intuicji, wiedzy i znajomości podstawowych zasad SEO. Jednak aby dotrzeć do większej liczby odbiorców potrzeba czegoś więcej. Płatna reklama w internecie – np. Google Ads, reklama na Facebooku, sales nawigator na Linkedinie czy w ogóle promowanie treści pozwala na dotarcie do dokładnie określonej grupy docelowej użytkowników – ze względu na miejsce zamieszkania, płeć, wiek, zainteresowania czy zawód. Płatna reklama ma tylko jedną wadę – jest płatna, a źle ustawiona „pomoże” nam przepalić praktycznie każdy budżet.

Strategie marketingu internetowego

Każdy biznes jest inny toteż reklamę w internecie należy zacząć od odpowiedniego planu. Trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytania – Co? Gdzie? Komu? I jak? chcemy sprzedać nasz produkt lub usługę. Od tego będzie zależeć kanał dotarcia do klienta. Strategie marketingu internetowego będą różne dla e-sklepu z karmą na kotów, ręcznie robioną biżuterią, czy dla lokalnych usług krawieckich bądź dla platformy z kursami online.

Marketing internetowy bez ograniczeń

Kreatywność ludzka jest praktycznie nieograniczona, a obecnie każdy człowiek z dostępem do internetu jest twórcą. Dlatego marketing internetowy bez ograniczeń może docierać do każdego użytkownika, który potencjalnie może stać się odbiorcą towarów i usług. Powiązanie wartościowych treści na stronach z oryginalnymi zdjęciami, filmami pozwala na dobre pozycjonowanie oraz większą rozpoznawalność marki w sieci.

Previous Post
Next Post

Leave a Reply